
Wybór działki – na co zwrócić uwagę?
W poprzednim wpisie pt. Bohater swojego domu , opisałam pokrótce, jak zabrać się do szukania działki. Zainteresowanych odsyłam do tego wpisu 🙂
Przypomnijmy:
- Przed kupnem działki sprawdzamy jej stan prawny i własnościowy.
- Sprawdzamy plan miejscowy i/lub konsultujemy się z architektem.
- W katastrze wnioskujemy o mapkę zasadniczą terenu, dzięki niej sprawdzimy, jakie media mamy w pobliżu, a jakie trzeba będzie podłączyć samemu (np. studnię, szambo, zbiornik na gaz, itp.)
Wracając do tematu, poniżej zamieściłam kilka najważniejszych rzeczy, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę nieruchomości.
Kierunki świata
Przy wyborze działki, niezwykle ważna jest jej ekspozycja, czyli to z której strony jest najbardziej nasłoneczniona. Jeśli południe będziemy mieć od strony ulicy, to już wiemy, że nie będzie to najlepsze rozwiązanie.
Południowa i zachodnia strona świata
- Od strony południowej najlepiej zlokalizować salon, a nie garaż. Dlaczego? Z prostego powodu- słońce to darmowa energia, którą możemy dogrzewać dom w chłodniejsze dni. Im więcej światła wpada nam do domu, tym dla nas lepiej. Dlatego od strony południowej i zachodniej dobrze mieć pomieszczenia, które chcemy mieć ciepłe i słoneczne.

Północna i wschodnia strona świata
- Od strony północnej najlepiej, jeśli lokalizujemy wjazd do garażu oraz pomieszczenia, które nie wymagają nasłonecznienia: łazienki, schowki, garaż, garderoby. Od strony wschodniej najlepiej lokalizować sypialnie, ponieważ nie nagrzewają się popołudniu, przez co mamy komfort spania. Idealnie, gdy działka ma ekspozycję południową od strony ogrodu, w takich przypadkach można spokojnie kupować gotowy projekt domu. Z innymi rozwiązaniami będzie się musiał zmierzyć architekt przygotowując projekt indywidualny.
Działka na zboczu

Tutaj najkorzystniej wybudować dom piętrowy, dostosowany do spadków powierzchni. Zdecydowanie odradzam budowę domu parterowego na działce na zboczu. Dom parterowy ma dużą powierzchnię zabudowy i prawdopodobnie będzie trzeba stworzyć półkę, aby ten dom wybudować. Koszt robót ziemnych będzie niewspółmierny do kosztów budowy domu piętrowego. Poza tym, dostosowanie się do zastanego terenu może stwarzać świetne możliwości aranżacyjne budynku.
Działka w lesie lub mocno zadrzewiona

Taki teren jest szczególnie wymagający, jeśli chcemy zachować jak największą ilość drzew. Jestem przeciwnikiem bezmyślnych wycinek. Jeśli jesteśmy w stanie zachować drzewa- zróbmy to. Jeśli można przesadzić drzewo- zróbmy to. Warto również zaprosić dendrologa, który doradzi, które drzewa można ściąć, bo są chore lub zagrażają życiu ludzi. Często jest tak, że dane drzewo zasiedlają różne robaczki, które są pod ochroną, albo na tym drzewie mają swoje gniazda ptaki, będące również pod ochroną. Wówczas architekt wraz z dendrologiem wytyczą nam teren pod budowę domu, który będzie najmniej inwazyjny dla przyrody. Architekt może nam również zaproponować bezinwazyjne ulokowanie na działce, tak aby dom i drzewa tworzyły symbiozę. Pamiętajmy również, że warunki techniczne nakładają na nas również obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego, gdy budujemy dom przy ścianie lasu. Musi on spełniać wymagania określone w ustawie.
Działka w polu

Wiele osób wyjeżdżających z miasta, kupuje działkę w bezpośrednim sąsiedztwie pola lub w ich otoczeniu. O czym należy wiedzieć, decydując się na taki zakup?
- Po pierwsze- wiatr. Będzie hulał jak halny w Tatrach. Nieosłonięty dom nie da komfortu od wiatru. Musimy się z tym liczyć i starać się tak projektować dom, aby możliwie jak najlepiej rozmieścić pomieszczenia względem kierunków wiatru i słońca. Zadrzewienie działki również pozwoli na niewielkie osłonięcie.
- Na polach żyją również sarny, dziki, borsuki, lisy itd. Musimy mieć świadomość, że zwierzęta mogą niszczyć nasze ogródki.
- Dodatkowo, może to śmieszne, ale prawdziwe- mieszkając przy polu musimy być przygotowani na to, że rolnicy będą mieć wykopki, żniwa, opryski itd. Kurz i pył będą wszędzie. I proszę nie winić rolników- to ich praca i życie. Jeśli jesteśmy mieszczuchami, to polecam poszukać innych terenów do życia 😉
Działka w mieście
To chyba idealna propozycja dla mieszkańców miast, choć pewnie jedna z droższych. Działka w mieście ma te zalety, że możemy korzystać z komunikacji miejskiej i mamy wszędzie blisko. Działka najpewniej jest uzbrojona (posiada wszystkie niezbędne instalacje). Proponuję poszukać działek w licytacjach miasta, albo takich, na których jest budynek do wyburzenia- czasem można znaleźć prawdziwe okazje.
Działka w miejscowości obok dużego miasta i suburbia
To obecnie najmodniejsze rozwiązanie. Niby miasto, ale nie duże, a do dużego tylko rzut beretem. Ceny też do przyjęcia. Czego chcieć więcej? Może czasu…? Kupując taką działkę, pamiętajmy, że do pracy, szkoły i na zajęcia śpiewu dla dzieci- będziemy musieli dojechać do dużego miasta. Wybierając miasteczko obok, warto sprawdzić, czy ma niezbędne usługi, czy jest możliwy dojazd koleją do miasta, koniecznie sprawdźmy korki w godzinach szczytu. Przecież nie po to chcemy budować dom, żeby ostatecznie mieszkać w aucie.
Podsumowując:
– wybór działki rzutuje na to, jaki będzie dom, ile będzie kosztowała budowa i jak się w nim będziemy czuli,
– wybierajmy działkę, która pozwoli na to, aby salon został umiejscowiony od strony południowej/zachodniej od ogrodu,
– pamiętajmy, że w Polsce wiatry wieją głównie od zachodu i od południowego-zachodu,
– dom parterowy budujemy na płaskim terenie, na zboczu projektujemy dom piętrowy,
– kupujemy działkę, która będzie idealna dla naszego domu, nie zmieniamy na siłę działki pod dom;
Przedstawiłam tu kilka wybranych lokalizacji i typów działek. Oczywiście co teren, to nowe wyzwanie. Inaczej podchodzimy do terenów objętych obszarem Natura2000, inaczej do tych pod ochroną konserwatorską, archeologiczną itp. Nie da się opisać każdego przypadku, ponieważ każdy ma swoje wymagania. Myślę jednak, że przybliżyłam wagę tematu. Do szczegółowych analiz zapraszam indywidualnie. Koszt porady to jedynie 150zł. Napisz do nas, a my odpowiemy na Twoje wątpliwości.
Leave a Reply