
Dr House i Syndrom Chorego Budynku
Architekt lekarzem? Czemu nie? Zawsze chciałam być jak dr House. Po ukończeniu kursu na specjalistę mykologa budowlanego i certyfikacji na Passive House Tradesperson w końcu pojęłam, że mam narzędzia, żeby tym dr House się stać! 🙂
Syndrom Chorego Budynku (SBS) diagnozuje się poprzez stwierdzenie szeregu dolegliwości, które odczuwa ok. 70% użytkowników przebywających w danym budynku. Są to:
- bóle i zawroty głowy
- mdłości
- omdlenia
- utrudnione oddychanie
- podrażnienie błon śluzowych
- objawy przemęczenia
- alergie
- łzawiące oczy
- suchość w gardle i nosie
- katar
- inne

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wpływ mikroorganizmów, pleśni oraz związków chemicznych zawartych w materiałach budowlanych i wyposażeniu (formaldehydy). Zarodniki grzybów i pleśnie występujące w pomieszczeniach są możliwe do dostrzeżenia gołym okiem, ale związki chemiczne już nie. Formaldehydy (aldehyd mrówkowy) znajduje się m.in. w płytach wiórowych, sklejkach, płytach MDF (fronty meblowe, parapety, listwy przypodłogowe), w farbach itd.
Jakie budynki kwalifikują się jako chore?
- Budynki szczelne, w których nie ma dobrej wentylacji. Jeśli podczas remontów lub przebudowy wymieniamy okna na szczelne, zatykamy otwory wentylacyjne, zamykamy nawietrzaki w oknach, powodujemy brak wymiany powietrza i wzrost wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Czteroosobowa rodzina produkuje 10 litrów pary wodnej dziennie, która musi gdzieś się podziać! Niewentylowana przestrzeń powoduje osadzanie się wilgoci w murach, na powierzchniach materiałów. Brak ruchu powietrza + wilgoć to już szybka droga do rozwoju pleśni i grzybów, które powodują m.in. alergie, choroby układu oddechowego czy astmę;
- Budynki wentylowane mechanicznie, ale ze zbyt rzadką wymianą filtrów i brakiem czyszczenia przewodów wentylacyjnych lub ze źle zaprojektowaną wentylacją mechaniczną.
- Budynki, których powłoki są nieszczelne i zniszczone, czyli takie, w których widzimy nieszczelne obróbki blacharskie, przerwaną folia paroizolacyjną, przerwane ocieplenie, ubytki spoin, tynków itd. Takie ubytki w strukturze budynków powodują otwartą drogę dla wilgoci, która kumuluje się w murze, a ostatecznie prowadzi do rozwoju toksycznych pleśni.

źródło zdjęcia:https://ostrzegamy.online

źródło zdjęcia:https://www.grupapsb.com.pl/
Budynek to organizm, który jest poddawany działaniu fizyki i biologii. To maszyna do życia, w której pędzamy większość swojego życia: w domu, w pracy, w szkole czy też na zakupach. Od tego z jakich materiałów budynek jest wybudowany i jak jest zaprojektowany, zależy to jak my, jako użytkownicy, będziemy się w nim czuć i jakie będzie nasze zdrowie i zdrowie otoczenia. Najprostszą rzeczą, którą możesz natychmiast zrobić jest otwarcie okna i odsunięcie mebli od ściany. 🙂 Jeśli jednak twój budynek wykazuje cechy SBS, zadzwoń po mykologa, który pomoże ci zdiagnozować i rozwiązać problem raz na zawsze.
Zdrowia!
Leave a Reply