
„Bohater swojego domu” – czyli co muszę zrobić, aby wybudować wymarzony dom
Wczesna wiosna, to idealny czas na rozpoczęcie procesu budowlanego. To czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my powoli zaczynamy realizować nasze plany. Jak rozpocząć budowę wymarzonego domu? Co powinienem wiedzieć? Co mogę zrobić samodzielnie? A co powinienem powierzyć specjalistom? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi zamieściliśmy w naszym wpisie dotyczącym budowy domu 🙂
Krok 1.Wybór działki budowlanej oraz niezbędne formalności
Cały proces rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego miejsca do życia. Ten pierwszy krok, wydaje się być jednym z najważniejszych, bo budowa domu to decyzja na długie lata. Każdą działkę przed kupnem należy odpowiednio sprawdzić, nie tylko pod kątem spraw formalnych i ceny, ale również warunków zabudowy na tym obszarze. Są obszary, które mają sporządzony plan miejscowy, wówczas sprawdzamy warunki zabudowy określone w planie. Plany miejscowe dostępne są w Internecie na stronach gmin, powiatów, miast. Jeśli nie możemy znaleźć ich w internecie, wówczas należy odwiedzić urząd miasta lub starostwo i poprosić o wypis i wyrys z miejscowego planu w obszarze, który Was interesuje. Jeśli nie ma planu miejscowego, wówczas bazujemy na tym, jak wyglądają domy w sąsiedztwie- prawdopodobnie będziecie musieli się nawiązać do istniejącej zabudowy pod kątem: wysokości budynku, linii zabudowy, spadków dachu itp. Więcej dowiecie się dopiero po wydaniu warunków zabudowy przez urząd. Warto skonsultować kupno działki z lokalnym architektem, który będzie w stanie rozwiać różne wątpliwości i zna lokalne uwarunkowania. Dobrze jest również uzyskać w urzędzie mapkę zasadniczą, aby sprawdzić jakie media są dostępne (wodociąg, kanalizacja, gaz itd.). Sprawdzamy również swoje możliwości finansowe, sposoby dofinansowania na zakup ekologicznych instalacji.
Zatem cały proces związany z początkiem inwestycji, skupia się wokół poniższych kroków:
- Wybieramy działkę
- Sprawdzamy warunki planu miejscowego
- Określamy budżet
Krok 2. Wybór projektu domu jednorodzinnego
Przychodzi czas na kupno działki i poszukiwania projektu marzeń. Tutaj oczywiście polecam jedną z chałup stworzonych przez Wytwórnię Chałup, mam na myśli projekt Dolnoślązaczki lub Wielkopolanina! Projekty są warte polecenia z tego względu, że:
- zmieszczą się nawet na niewielką działkę,
- wpiszą się w większość wymagań stawianych w planach miejscowych,
- konstrukcja domu pozwala na wiele zmian wewnętrznych (zmiany układu pomieszczeń),
- stawiamy na ogólnodostępne materiały budowlane,
- proponujemy optymalne (również finansowo) rozwiązania techniczne,
- ekologiczne rozwiązania instalacyjne (pompa ciepła- grzanie/chłodzenie, odzysk deszczówki, możliwość instalacji baterii fotowoltaicznych, ogrzewanie podłogowe),
- unikalny design nawiązujący do tradycji,

Gdy działka jest nietypowa, warto znaleźć dobrego architekta, który stworzy nam projekt indywidualny, dostosowany do naszych potrzeb i uwarunkowań działki.
Do zastanowienia: Projekt domu stanowi zaledwie 1-3% kosztów całej inwestycji, a ma bezpośredni wpływ na koszty budowy i jakość całego domu, który będzie z Wami przez dekady. Projekt jest fundamentem i nie warto na nim zbytnio oszczędzać.
Załóżmy, że decydujecie się na zakup jednego z naszych projektów ekologicznych domów jednorodzinnych. Wówczas otrzymujecie od nas 4 egzemplarze projektu budowlanego. W projekcie znajdują się opisy techniczne i rysunki wszystkich branż, czyli wszystko, co jest konieczne dla urzędu oraz dodatkowe informacje wykonawcze, które pomogą podczas całego procesu budowy.
Z zakupionym projektem idziemy do lokalnego architekta, który sporządzi projekt zagospodarowania terenu (umieści chałupę na mapie do celów projektowych, sporządzi projekt instalacji zewnętrznych, ewentualnie wprowadzi zmiany do projektu domu zgodnie z Waszymi uwagami). Po wszystkim projekt składacie do swojego urzędu miasta/ starostwa w celu uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia.
Krok 3. Procedury, urzędy
W przypadku pozwolenia na budowę złożony projekt będzie procedowany w urzędzie maksymalnie 65dni, po czym uzyskuje pozwolenie na budowę. Jednak dopiero po 14 dniach pozwolenie na budowę uprawomocni się i jest ważne przez kolejne 3 lata (jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy budowy, będziemy musieli składać ponowny wniosek o pozwolenie na budowę). W przypadku zgłoszenia czas procedowania trwa 21dni. W czasie oczekiwania na pozwolenie na budowę (a nawet dużo wcześniej) dobrze jest znaleźć odpowiednich wykonawców na budowę, kierownika budowy i poszukiwanie materiałów.
Do zastanowienia: Warto wybrać kierownika budowy, którego usługi może i są droższe niż zakup kanapy do salonu, ale za to dopilnuje on wykonawców i rozwiąże problemy na budowie. Będziecie mieć spokojny sen wiedząc, że fundamenty są dobrze zaizolowane, dach nie zleci nikomu na głowę albo stropy zostaną dobrze wylane i nie będą pękać. Polecam.
Krok 4. Rozpoczęcie budowy domu
Rozpoczęcie budowy zgłaszamy w urzędzie na 7 dni przed rozpoczęciem robót, kupujemy dziennik budowy i zaczynamy od wytyczenia działki i budynku. W tym kroku polecam zakupić dużą ilość melisy. To jak matura lub pierwsze lata po ślubie.
Krok 5. Zakończenie budowy
W końcu przychodzi ten upragniony moment, jakim jest zakończenie budowy domu. Tutaj najważniejsze, abyśmy dopilnowali złożenia książki budowy wraz z wszystkimi załącznikami do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Poza tym – fetowanie i wyjazd na wakacje (o ile jeszcze mamy środki), żeby odpocząć. Potem zostaje już tylko cieszenie się własną chałupą, zazdrość sąsiadów, duma w oczach rodziny i cosobotnie odpalanie kosiarki… 🙂

Wszystkie informacje urzędowe krok po kroku możesz znaleźć tutaj: https://obywatel.gov.pl/nieruchomosci-i-srodowisko/pozwolenie-na-budowe-uzyskaj-zgode-na-budowe-domu
Leave a Reply